produkcja

Produkcja

Jakość i materiały

Nasza ceramika wytwarzana jest z najwyższej jakości materiałów, które dostarczają nam sprawdzeni od wielu lat dostawcy. Produkcja umywalek cienkościennych prowadzona jest z masy opracowanej w naszym własnym laboratorium badawczym. Masa ta charakteryzuje się małym skurczem i niską deformacją dzięki czemu produkt finalny cechuje wysoka jakość i pełne odwzorowanie kształtów.

Szkliwo ceramiczne w postaci zawiesiny wodnej nanoszone jest metodą natryskową, po czym następuje wypalenie surowych wyrobów w piecu przemysłowym w temperaturze 1250 °C. Otrzymane wyroby gotowe charakteryzują się wysokim stopniem spieczenia. Połyskliwe szkliwo jest odporne na ścieranie, działanie środków chemicznych i plamiących oraz nagłe zmiany temperatury.

W laboratorium zakładowym sprawdzane są parametry każdej dostawy surowca na zgodność z deklaracją producenta. Nasze produkty poddawane są ciągłej kontroli jakości na każdym etapie produkcji, począwszy od badania masy przed odlaniem, a skończywszy na funkcjonalności wyrobów. Wszystkie produkty są oznakowane znakiem CE świadczącym o zgodności z wymaganiami norm europejskich.

Kolory ceramiki

Oferujemy szeroką gamę kolorystyczną szkliwa. Standardowa oferta Proton Production obejmuje kolory: biały, szary, czarny, turkusowy, czerwony. Projektanci i technolodzy mogą zaprojektować dowolne produkty w powyższych kolorach. Ponadto na życzenie można dobrać indywidualny kolor ceramiki.

Od projektu po produkt końcowy

Klient ma możliwość zrealizowania dogodnej dla siebie koncepcji projektowej aż po uzyskanie produktu końcowego. Łączymy siłę tradycji z najnowocześniejszymi technologiami, co znajduje odzwierciedlenie w produktach, które cechują się rzemieślniczą dbałością o detale.

Ekologiczne technologie

Zakład produkcyjny zachowuje wszystkie normy w zakresie ochrony środowiska. W procesie produkcji używamy kabin szkliwierskich z odciągiem pyłów, które zatrzymywane są na nowoczesnych filtrach o dużej wydajności. Inny rodzaj kabin, z płaszczem wodnym służy do obróbki półfabrykatów. Zastosowanie tych urządzeń poprawia warunki pracy oraz zapobiega przedostawaniu się pyłów do atmosfery.

Bliska jest nam idea gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy). Woda z mycia półfabrykatów jest powtórnie wykorzystywana w procesie produkcji masy porcelanowej. Uszkodzone wyroby używane są w ponownej produkcji. Dotyczy to również uszkodzonych wyrobów gotowych, które dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii stanowią surowiec wtórny w ponownym procesie produkcji.

Proton Production wytwarza produkty pozwalające na oszczędne zużycie cennego surowca, jakim jest woda co obrazuje nasz sposób zaangażowania w ochronę zasobów naturalnych.

Także z myślą o środowisku firma zastosowała ekologiczne opakowania z szarej tektury bez nadruków i kolorowej farby.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się ze szczegółowym opisem etapów produkcji!

Na czym polega produkcja ceramiki?

Proces produkcji wyrobów ceramicznych polega na dokładnym wymieszaniu odpowiednich surowców, formowaniu, wysuszeniu i wypaleniu. Proces wypalania odbywa się w piecach: tunelowych i komorowych. Temperatura wypalania mieści się w zakresie od 900 °C (ceramika budowlana) do 2000 °C (ceramika węglikowa). W wysokich temperaturach zachodzi zjawisko spiekania, w wyniku którego otrzymuje się czerep o pożądanej gęstości, znacznie mniejszej od gęstości surowca, ze względu na usunięcie wody podczas obróbki termicznej. Wyroby ceramiczne po wypaleniu pokrywa się szkliwem.

9-6ce6cc
2-150ac9

Jak wygląda nasz magazyn surowców?

Wszystkie zakupione surowce poddawane są najpierw ocenie makroskopowej, a następnie są badane w laboratorium. Przechowywane są luzem w boksach magazynu krytego lub w workach w magazynie krytym.

Co to jest modelarnia?

W modelarni odbywa się produkcja form gipsowych do odlewania wyrobów sanitarnych.

Składa się z trzech sektorów:

  • magazynu gipsu i magazynu form gipsowych,
  • pomieszczenia modelarza,
  • odlewni form „matek” i form roboczych.

Dział ten wyposażony jest w następujące urządzenia: dźwig towarowo-osobowy, silos na gips, wagę oraz mieszadło śmigłowe do rozdrabniania gęstwy gipsowej. Gips pobierany jest z magazynu i dowożony wózkiem do odlewni form, gdzie wsypywany jest do metalowego silosu w celu ujednorodnienia.

3-c34ca2
1-c13b3c

Co się dzieje w młynowni?

Masę ceramiczną w postaci lejnej wytwarza się w młynach kulowych, poprzez mielenie surowców na mokro. Otrzymana masa podawana jest do stanowisk formowania rurociągiem technologicznym za pomocą pomp. Z masy lejnej formuje się wyroby metodą odlewania w formach gipsowych.

Jak pracuje odlewnia?

Wyroby sanitarne surowe można produkować metodą odlewania na ławach tradycyjnych lub bateryjnie na ławach z pionowo ustawionymi formami zamkniętymi metodą zalewania od dołu. Formy robocze wykonuje się z gipsu ceramicznego w dziale modelarni, metodą odlewania z matrycy.

10-0c3814
img-1-9e47cb

Jak pracuje szkliwiernia?

Wyroby surowe dostarczane są do działu szkliwierni przenośnikiem szalkowym, następnie są pokrywane warstwą szkliwa przy użyciu pistoletów natryskowych. Oszkliwione półfabrykaty ustawia się na wózkach piecowych i po wysuszeniu wypala w piecu tunelowym.

Co się dzieje w piecowni?

To ostatni etap produkcji. Ceramika jest wypalana w piecu tunelowym sterowanym komputerowo w temperaturze 1250 °C.

12-170f4f
14-c48bdc

Jak wygląda praca w montowni i pakowni?

Wyroby gatunkowe z produkcji kierowane są do działu montowni i pakowni. Transport palet z wyrobami odbywa się za pomocą wózka paletowego w obrębie pomieszczeń zamkniętych oraz za pomocą wózka widłowego na placach fabrycznych. Pobrane z sortowni zbiorniki spłukujące ustawione na palecie i zabezpieczone folią uzbraja się w zawór dopływu wody, zawór spustowy, uszczelkę oraz śruby mocujące.